Beyin-omurilik sıvısının vücutta dolaşımının düzenlenmesiyle ilgilenen osteopatik yaklaşımdır.

Craniosacral terapi vücudumuzun kendi kendini iyileştirme yetisinin gündeme gelmesi ile ortaya çıkmış yumuşak, non-invasif dokunma tekniğidir. Terapi, ağrıyı ve diğer bulguları azaltmak amacı ile kafatası kemiklerinin (kranium) ve sakrumun manipulasyonunu içerir. (Sakrum, bel omuru ile son omur arasında kalan, arka kalça duvarını yapan, birbirine bağlanmış beş omurdan oluşan kemiktir.) Craniosacral terapi, santral sinir sistemi üzerindeki baskının negatif etkilerini ortadan kaldırarak vücudun doğal iyileşme mekanizmasının işleyişine yardımcı olur.

Terapistler craniosacral sistemi oluşturan cranium, sacrum, beyin-omurilik sıvısı ve membranlar arası craniosacral ritmin işleyişini inceleyebilirler ve fikir sahibi olabilirler. Ritmin dengeli ve akışkan olması sağlık durumunun iyiliğine işaret eder. Ritm terapistlerin elleri tarafından değerlendirilir. Ritimdeki etkili değişiklikler ya da herhangi ihtiyaç duyulan değişiklikler sadece terapistin elleri ile kontrol edilir. Ritmi veya değişikliklerini ölçen herhangi bir alet yoktur; ayrıca sağlıklı veya sağlıksız ritmi karşılaştıracak objektif değerlendirme yöntemi bulunmamaktadır. Değerlendirme, terapi ve iyileşme tamamen subjektif verilere dayanır.

Ritimde herhangi bir değişiklik ya da farklılık bulunursa terapist, sıvının ve bağlantılı yumuşak dokunun doğal hareketine yardımcı olur. Craniosacral terapide hedef vücudun sinir sisteminin her seviyesinde dengeyi ve harmoniyi sağlamasıdır. Sinir sisteminin iyileşmesini, vücudun fiziksel ve emosyonel travmadan doğan sorunlarının yeniden düzenlenmesini ve tamir etmesini sağlar.

Craniosacral terapiyle tedavi edilen hastalıklar:

-Boyun ve bel ağrıları
-Öğrenim bozuklukları
-Hiperaktivite
-Bebeklerde uykusuzluk
-Sempatik sistemin düzenlenmesi
-Ritm bozukluğu
-Migren, baş ağrıları
-vücut dengesiyle ilgili sorunlar
-Merkezi sinir sistemiyle ilgili sorunlar
-Ortopedik problemler
-Kas ağrıları
-Menstruasyon ağrıları
-Endokrin bozukluklar