Bosu Denge Topu ile Denge ve Koordinasyon Geliştirme

Bosu denge topu rehabilitasyon çalışmalarında fizyoterapistler tarafından kullanılan bir toptur. Yarım pilates topuna benzer. Bosu denge topuyla hem dengede kalmaya hem de topun üzerinde hareket etmeye çalışırsınız. Böylece vücudunuzdaki çoğu kas (çok derinlerdeki kaslar bile) çalışmış olur. Bu da vücutta stabilizatör dediğimiz bedenin ayakta durmasını sağlayan kas gruplarını çok güzel çalıştırır.

Bosu denge topuyla yapılan egzersizler aerobik egzersizler gibi ritmik, pilates egzersizleri gibi nefes kontrollü egzersizlerdir. Bu da her iki tip egzersizi aynı anda yapmış olmak gibi bir etki sağlar. Bosu denge topuyla yapılan bir saatlik egzersizle 800 kalori yakmış olursunuz. Aynı zamanda mükemmel bir sıkılaşma sağlanmış olur. Aynı zamanda bosu egzersizleri denge ve koordinasyon egzersizleridir. Vücut, sağlam olmayan bir zemin üzerinde ayakta dik durmaya çalışırken kendi dengesini de geliştirmiş olur. Bunun yanında bedeninizde dayanıklılığı artırır.

Bosu egzersizlerinin en sık kullanıldığı hasta grupları; Parkinson hastalığı, Multipl skleroz, Alzheimer, demans ve denge kaybı yaşayan diğer hasta gruplarını sayabiliriz.

Tüm Uzmanlık Alanları