Hamile Pilatesi

Hamilelik rehabilitasyonunda ve hamileliğin rahat geçmesi amacıyla özel olarak modifiye edilmiş egzersizler etkili bir şekilde kullanılabilmektedir.

Hemen hemen her anne adayı hamileliği ve doğumu sırasında bir şeylerin ters gitmesinden endişe duyar.

Annenin duyduğu korku ve gerilim doğumu olumsuz yönde etkiler.

Korku duyan anne gerilir ve kasılmaları artar ve bu da ağrılarının artmasına neden olur.

Bunu nasıl engelleyeceğini düşünen uzmanlar, hamilelerin eğitilmesi konusunda ve doğum öncesi egzersizlerin faydaları konusunda aynı görüştedirler… Pre-natal eğitimin (Doğum öncesi eğitim) olumlu etkisi 20. yüzyıl başlarından itibaren pek çok jinekolog tarafından açıklanmış ve bu konuya yönelik çalışmalar sürdürülmüştür. Böylece eğitilmiş doğum kavramı oluşmuştur.

Doğum konusunda bilinçlendirilmiş anne eğitilmiştir.

Korkusuz, gevşemiş ve kolay doğum yapar.

Hamile pilatesinde hedefler:

  • Hamilelik süresince annenin bedensel uygunluğunu korumak
  • Annenin performansını artırarak doğum sırasında oluşabilecek ağrı, gerilim ve korkuyu azaltmaya çalışmak
  • Doğum sonrası en kısa sürede normale dönüşü sağlamak
  • Düzgün postürü sağlayarak sırt ağrısı, bel ağrısı ve yorgunluk semptomlarını minimuma indirmek
  • Doğum sırasında gerekli olan solunum ve gevşemeyi anneye öğretmek
  • Karın kasların elastikiyet ve kuvvetini devam ettirip doğum sırasında iyi çalışmasını sağlamak
  • Bacak ve kalçayı kilo artımına karşı korumak
  • Ruhsal olarak anneyi doğuma hazırlamak

Skolyoz, ilerlemiş omurga eğrilikleri, fıtık, kas problemleri, doğuştan kalça çıkığı gibi rahatsızlıkları olan gebelerin, hamilelik süreçlerinde ve sonrasında vücutlarında hissettikleri şikayetleri artabilir. Pilates egzersizleri düzenli olarak yapıldığında iskelet ve kas sisteminde büyük değişiklikler sağlar, anne adaylarının rahatsızlıklarından dolayı hissettikleri ağrıların azalmasına yardımcı olur. Aslında bu tip problemleri olan kişiler, hamilelik öncesi pilates egzersizlerine başlayıp vücutlarını hamilelik süresince yaşayacakları fiziksel değişime hazırlamaları gerekir.

Pilates, hamileler için çok güvenli bir egzersizdir. Tüm vücudu dengeli bir şekilde çalıştırırken, gebelik boyunca annenin değişen anatomisine göre egzersiz modifikasyonları içerir.
Kısacası pilates, konusunda uzman bir eğitmenle yapıldığında gebelik sırası ve sonrasında yapacağınız en güvenli ve vücudunuz için yararlı bir egzersizdir

Fizyoterapist gözetiminde hamilelik öncesinde, hamilelik sırasında ve hamilelik sonrasında size uygun egzersizlerle kolay doğum yaparken en kısa sürede toparlanabilirsiniz.

Hamile pilatesine başlamadan önce doktorunuzdan pilates yapmanızda bir sakınca olmadığına dair onay almanız gerekmektedir. Herhangi bir sağlık problemi ve düşük riski yoksa sağlıklı bir hamilelikte pilatese başlamak için en uygun zaman 12. haftanın sonudur. Ancak bazı hamilelerde bulantı problemleri nedeniyle 16. haftanın sonunda da başlanabilir. Pre-natal eğitim mümkün olduğunca erken başlamalıdır. Her hamile tek tek düşünülüp uygun egzersizler verilmelidir

Sema Danışık Pilates eğitimlerini; Türkiye Jimnastik Federasyonu, Uluslararası Pilates Federasyonu, APPI Health Group tan almıştır.

Tüm Uzmanlık Alanları