Kinesiotape (Ağrı Bandı)

Bantlama bir tedavi yöntemi olarak, yıllardır fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarında tercih edilmiştir. Özellikle sporcu sağlığı ve koruyucu yaklaşımlar alanında bilinen bu tedavi şekli pek çok farklı malzeme ile uygulana gelmiştir.

Kinesiotaping bantlama yöntemlerinden biri olmakla beraber, bu yöntemde benzerlerinden farklı olarak esnek ve uzun süre cilt üzerinde kalabilen özel bantlar kullanılmakta ve bu bantlar özel tekniklerle, farklı amaçlar doğrultusunda uygulanmaktadırlar.

Bu bant, oldukça ince ve hassas dokunmuş pamuklu bir malzemeden imal edilmiştir. Yapışkan yüzeyde bulunan özel hava kanalları sayesinde çok hızlı şekilde kuruduğundan, ıslanma ve terleme durumunda dahi cilt üzerinde kalabilmektedir. Bant cilt üzerine yapıştırılmış halde iken duş almak yâda uygulama bölgesini yıkayabilmek mümkündür.

Kinesiotape uygulaması, cildi yukarı kaldırıp deri ile kasların arasındaki boşluğu arttırır. Bu bölgedeki baskıyı azaltır. Baskının azalmasıyla dolaşım hızlanır, iyileşme süreci kısalır ve ağrısız hareket imkanı sağlanır.

http://umitaydin.org/sites/default/files/resimlerim/kiesio-tape.jpg

Kinesiotaping Tekniğinin temel amacı ağrısız harekete destek olmak ve bu yolla iyileşmeyi hızlandırmaktır. Kinesiotaping yöntemi kasların çevresine ya da üzerine gerektiği şekilde yapıştırıldığında kasların çalışmasına yardımcı olabileceği gibi kasların aşırı çalışmasını önleyebilmektedir

Sema Danışık kinesiotaping Eğitimini Kinesiotaping Association International (Amerika) dan almıştır.

Tüm Uzmanlık Alanları