Klinik Pilates

Joseph Pilates’in “kontroloji” adını verdiği metodu, zihin ve beden bütünlüğünü öngören; denge, nefes ve hareket sistemlerinin bir sentezidir. Eklem ve kemikleri hayat boyu korumak için kasları güçlendiren, esneten ve özellikle derindeki karın kaslarının kuvvetlendirilmesi esasına dayanan bir sistemdir.

Joseph Pilates, egzersizlerini şöyle tanımlamıştır: “Sadece üç derste farkı hissedecek, on derste farkı görecek ve 20 derste tamamen farklı bir vücuda sahip olacaksınız”.

Pilates egzersizlerinin amacı; karın ve sırt bölgelerini eşit oranda güçlendirip, vücudumuzun üst kısmında sağlam bir iskelet oluşturmaktır.

Pilatese göre vücut merkezi, derindeki kaslarla bel kemiğine en yakın kaslardan oluşur. Klasik egzersizlerde zayıf kaslar zayıflama, güçlü kaslar güçlenme eğilimindedir.

Bu da dengesiz adale yapısına, kronik bel ağrısı ve sakatlıklara yol açabilir. Pilates’te kas yapısı bir bütün haline getirilir. Kilo vermeseniz de ince görünürsünüz. Sakatlanmaları zorlaşır. Dayanıklılık artar, metabolizma hızlanır. 

Pilates egzersizleri her yaştan insanın rahatlıkla uygulayabileceği bir egzersiz sistemdir. Ayrıca Pilates egzersizleri engelli bireyler için adapte edilebilir böylece fiziksel ve zihinsel rahatlama, uyum ve vücut farkındalığı sağlanabilir.

Dansçılar ve sanatçılar tarafından özellikle tercih edilmektedir çünkü kas gelişimini sağlarken kasları kalınlaştırmadan sıkı bir görüntü sağlamaktadır.

Ayrıca Pilates duruş bozukluklarının tedavisinde, esneklik kazanmada ve denge gelişiminde, fizyoterapistler tarafından rehabilitasyonda modifiye edilerek etkili bir şekilde kullanılabilmektedir. Pilatesin bu şekilde kullanılmasına klinik pilates denir.

Fizyoterapist gözetiminde yapılan pilatesin faydaları:

 • Kronik ağrılarınızdan kurtulursunuz.
 • Zayıf olan kaslarınızı kuvvetlendirip, kısa olan kaslarınızı esneterek duruş bozukluklarınızı düzeltirsiniz.
 • Vücut imajınızı düzeltip sıkılaşırsınız.
 • Metabolizmanızı hızlandırıp daha kolay kilo verirsiniz.
 • Omurgada var olan eğriliklerinizi düzeltip daha iyi görünürsünüz.
  • Lordoz ( Bel çukurlaşması)
  • Kifoz (Kamburluk)
  • Skolyoz (omurgada birden fazla var olan eğrilikler)
 • Fiziksel formdalığı sağlayarak vücudunuzu ideale yaklaştırırsınız.
 • Zihinsel ve ruhsal dinçliği sağlarsınız.

Günümüz hareketsiz ve stresli yaşantısında herkesin pilates egzersizlerini yaşantısına bir şekilde uyarlaması gerekir. Yoksa kas zayıflıkları ve kas iskelet problemleri kaçınılmaz olacaktır.

Sema Danışık Pilates eğitimlerini; Türkiye Jimnastik Federasyonu, Uluslararası Pilates Federasyonu, APPI Health Group tan almıştır.

Tüm Uzmanlık Alanları