Manuel Terapi ve Klinik Bantlama

Manuel Terapi; chiropraxis denilen çok eski bir tedavi yöntemidir. Hipokrat, Galen, İbn-i Sina, bu yöntemi ilk kullanan bilim adamlarıdır. Manuel Terapinin modern tarihi Amerikan Andrew Taylor Still ile başlamıştır. Still “Osteopati” adını verdiği manuel terapiyi uygulamıştır. İlk manuel terapi okulu ise yine Amerika’da 1897 yılında açılmıştır.

Manuel terapi hem teşhis hem de tedavi tekniklerini içermektedir. Özellikle kas-iskelet sistemine ait yaralanmaların ve fonksiyonel bozuklukların tedavisinde kullanılmaktadır. Manuel terapi ayrıca refleks tedavi olarak tanımlanmakta eklem yapılarının mobilizasyonu hareketlendirilmesi) ile oluşturulan refleks reaksiyonlar eklemdeki ağrılı durumlar ve fonksiyon bozukluklarında etkili olmaktadır.

Manuel terapide eklemlerde var olan blokajlar tespit edilmeye çalışılır. Blokaj bir eklemin olması gereken doğal hareketliliğinin kaybolması durumudur. Kilitlenen eklem kendi görevini yerine getiremez ve hareket kısıtlılığı ortaya çıkar. Manuel terapide terapist kilitli dokuyu açmak için çeşitli teknikler ve manevralar uygular. Bu sayede çözülen dokularda normal hareket paterni yeniden kazanılmış olur. Kişinin ağrısı ve semptomları böylece ortadan kalkar.

Manuel terapinin en sık kullanıldığı alanlar: bel-boyun fıtığı, sırt ağrıları, bel kayması ve kanal darlığı, boyun düzleşmesi, siyatik sinir sıkışması, omuz kısıtlılıkları ve omuz ağrıları, fibromiyalji, tenisçi dirseği/golfçü dirseği, karpal tünel sendromu ( el bileği sinir sıkışması), kalça ve kuyruk sokumu ağrıları, diz ağrılar/menisküs yırtığı/dizde yan bağ yaralanmaları, ayak bileği bağ yaralanmaları, topuk dikeni / tarsal tünel sendromu, gerilim baş ağrıları ve migren, skolyoz (omurga eğriliği), lordoz ve kifoz gibi postüral bozukluklardır.

Sema Danışık manuel terapi eğitimini pek çok farklı eğitim olarak farklı ülkelerden almıştır ve yaklaşık 10 yıldır hastalarında uygulamaktadır.

Tüm Uzmanlık Alanları