Osteopati (Bütüncül Terapi)

Osteopati  Amerika’da 1870’li yıllarda Missouri’li bir doktor olan Andrew Taylor Still tarafından geliştirilmiş, çağdaş, modern bir bütünlük içeren bir tedavi yöntemidir.  Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından bilimsel bir tedavi olarak kabul edilmektedir.

Osteopati kişinin tüm organ ve sistemlerinin beraber çalıştığını kabul eden bir bütüncül terapi yaklaşımıdır. Ağrının asıl sebebini bulup vücuda bunu düzeltmeye yönelik uyarılar vererek vücudun kendi kendini iyileştirebilme yeteneğini uyarma ve ağrıyı tedavi etme yöntemidir.

Osteopatide tüm dokuların, organların ve sistemlerin çalışmasına, hareketliliklerine ve bunların birbirleriyle olan ilişkilerine bakılır. Beden bir bütün olarak değerlendirilir ve kişinin probleminin ana nedeni bulunmaya çalışılır. Osteopati  sadece hasta organı ve eklemi tedavi etmez, tüm vücudu etkileyerek bedenin  kendi kendine yapması gereken fakat aşırı yüklenmeden dolayı yapamadığı iyileştirme etkisini açığa çıkarır.

Tüm vücudumuzu saran bağ dokusunun herhangi bir yerinde oluşan kısıtlılık doku  çekimi ile problemin olduğu bölgeden çok uzakta ağrı ve hareket kısıtlılığına  yol açabilmektedir. Asıl problemin olduğu bölgedeki fasial kısıtlılığın yeri  bulunup tedavi edilmez ise hastanın ağrıyan bölgesinin kalıcı olarak  iyileştirilmesi de mümkün olamamaktadır. Örneğin omurganın alt bölgesine gelen  bir travma bir süre sonra doku çekimi nedeniyle geçmeyen baş ağrılarına veya  karaciğerdeki bir disfonksiyon boyun veya omuz ağrısına neden olabilmektedir.  Klasik tedavi yaklaşımında omurga ve omuz tedavi edilmeye çalışılır. Bu tedavi  yaklaşımı bazen etkili olurken bazen etkili olamamaktadır. Osteopatik  yaklaşımda ise karaciğer ve omurgadaki limitasyonlar ve disfonksiyonlar  giderilmeye çalışılır. Osteopati tedavisi sonuçlardan çok nedenleri tedavi  etmeye çalışan bir yaklaşımdır. 

Osteopati kelimesinin kökeni “kemik” anlamına gelen “osteo”dan geliyor. Her ne kadar bu anlamıyla osteopati denilince, kemik sorunlarına şifa getirmek, sırt ve ense ağrılarını dindirmek amacıyla yapılan uygulamalar anlaşılsa da bu bilimin uygulandığı alanlar tahmin edildiğinden çok daha geniştir. Bütüncül terapi yöntemi olduğu için pekçok hastalık için kullanılabilir. En sık kullanılanlar; kas ve eklem problemleri, baş ağrıları, sindirim problemleri, dolaşım problemleri, kadın hastalıkları ve boşaltım problemleridir.

Sema Danışık Osteopati eğitimini Institut für Angewandte Osteopathie (Almanya) dan almıştır.

Tüm Uzmanlık Alanları